Skip to content
Мр Бранка Радошевић Митровић

Ванредни професор, шеф катедре

Бранка Радошевић Митровић је рођена у Бањој Луци. У родном граду стекла је основно и  средње музичко образовање, гдје је матурирала из предмета Дириговање у класи проф. мр Немање Савића, са одличним успјехом. Даље музичко образовање наставила је на Музичкој академији у Источном Сарајеву, на одсјеку за Општу музичку педагогију. Студије је завршила у року, гдје је дипломирала 15. маја 2001. годинe, под менторством проф. др Бранке Радовић из области Науке о музичким облицима на теми „Неокласицизам Сергеја Прокофијева – Класична симфонија и балет Ромеа и Јулије“, са највишом оцјеном. На завршној IV години студија, као најбољи студент Музичке академије у Источном Сарајеву у наставној 1999/2000. години, добила је награду "Војин Комадина", остваривши просјечну оцјену 9,28 (девет двадесет осам). Основне студије Дириговања уписује 2000. године на Академија умјетности у Бањој Луци, у класу проф. Даринке Матић Маровић. Као и претходне студије, и ове је завршила у року, те је дипломирала 13. јуна 2005. године са највишом оцјеном. Исте године је уписала и постдипломске студије из предмета Дириговање у класи проф. Даринке Матић Маровић, те 2. септембра 2009. године одбранила магистарску тезу под називом „Духовна музика В. А. Моцарта са посебним освртом на интерпретативне захтјеве Реквијема К. 626“ и стекла звање Магистар умјетности из области дириговања. 

Професионално искуство

Ужа умјетничка-научна област: Репродукција музике - Дириговање

Оснивач је неколико ансамбала као што су камерни ансамбли „Ренесанс“, с којим је редовно наступала током студија, те камерни ансамбл „Кастра“ с којим је наступала како у земљи тако и у иностранству. Посебно треба истаћи наступ на Крањ фесту у Словенији 2004. године, гдје је ансамбл успјешно представљао Републику Српску и град Бању Луку. У јеку корона пандемије 2020. године уз подршку директора Банског двора Младена Матовића, основала је Камерни гудачки оркестар „Бан Светислав Тиса Милосављевић“, који ради под окриљем горе наведене институције. За вријеме студија радила је као наставник клавира у Основној музичкој школи „Илиџа“ у Источном Сарајеву. Тaмо је формирала своју класу са којом је учествовала на V и VI такмичењу музичких школа Републике Српске, гдје су ученици освојили три награде. Од 2001. године ради на мјесту професора општих музичких предмета у Музичкој школи „Владо Милошевић“. За кратко вријеме је и у овој установи њен рад са ученицима довео до успјешних резултата. Основала је два гудачка оркестра (ниже и средње школе). Након пола године рада са оба оркестра, на X такмичењу музичких школа Републике Српске, под њеним диригентским водством су освојили прве награде сваки у својој категорији. Још боље резултате су показали на XII и XIV такмичењу музичких школа Републике Српске на којима су освојили специјалне награде. Од 2004. године ради на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци прво као асистент професорима Станку Шепићу и Даринки Матић Маровић, а затим од 2009. године као виши асистент, гдје је поред горе наведених професора сарађивала и са проф. Огњеном Бомоштаром. Имала је част да у оквиру манифестације „Дани Владе С. Милошевића“ сарађује са еминентним умјетницима из музичке бранше, као што су Даринка Матић Маровић, Невена Поповић, Сњежана Савичић, Ким Кисун, Станко Шепић, Огњен Бомоштар, Слободан Герић, Марија Јокановић, Марија Мисита, Владимир Цвијић, Ненад Марковић и др. Од октобра 2012. године је у наставничком звању на предметима Оркестар, Дириговање гл. предмет, Свирање партитура, Дириговање школским ансамблима. Посљедње три године избора покренула је сопствену класу. Од 2017. године је шеф Катедре за дириговање. 
Дириговала је Хоровима СПД „Јединство“, Музичке школе „Владо Милошевић“, Ад Либитум, Музичке академије Источно Сарајево и Академије умјетности из Бање Луке, Гудачким оркестрима средње и ниже Музичке школе „Владо Милошевић“, Гудачким и Симфонијским оркестром Академије умјетности, Здруженим симфонијским оркестрима ФМУ Београд, Академија умјетности Бања Лука, Музичка академија Сарајево, Музичка академија Источно Сарајевo, Дувачким оркестром Оружаних снага БиХ, Камерни оркестар „Кастра“ и др., а од 2020. године је шеф диригент Камерног гудачког оркестра „Бан Светислав Тиса Милосављевић“. Од оснивања Републике Српске учествовала је на свим свечаним академијама поводом Дана Републике, прво као члан хора, а већ дуги низ година као диригент. Годину дана је била умјетнички руководилац и диригент Градског тамбурашког оркестра Бања Лука, с којим је од самог почетка остварила успјешне резултате како на тамбурашким такмичењима, тако и на јавним наступима од којих су неки снимљени за РТРС. Помогла је при оснивању регионалног пројекта под називом „Рок симфонија“ с којим је остварила запажене резултате и, такође, снимила концерт за РТРС. Од када се бави оркестарским дириговањем, имала је преко стотину самосталних, деведесет заједничких концерата, девет награда освојених на републичком такмичењу, као наставник и учесник. Снимала је за РТРС, РТС – радио, као и неке приватне телевизије.
Бранка Радошевић Митровић својим радом помјера умјетничке границе града у којем живи и ради, свакако треба нагласити извођење оперете Ж. Офенбаха „Орфеј у подземљу“, која је након стотину година изведена у Бањој Луци. Њој као диригенту није стран било који жанр и не бјежи од било ког изазова, тако су се на њеном репертоару нашла дјела Баха, Хендла и Телемана, преко Листа, Чајковског, Мусоргског, Грига, Корсакова, Сен Санса, Пуланка, па до композитора XX и XXI вијека (Гершвин, Барток, Косорић, Кајкут, Комадина, Милошевић и др.). Као асистент диригента, али и диригент и организатор учествовала је на великим пројектима у земљи и иностранству. Дириговала је у престижним концертним дворанама у Београду (Коларчева задужбина, Концертна сала Београдске филхармоније), Грац (Forum Stadtpark), као и у скоро свим културним центрима БиХ.