У Музеју Републике Српске одржана промоција носача звука ,,Звукови прошлости из магнетоскопа Владе Милошевића”
![У Музеју Републике Српске одржана промоција носача звука ,,Звукови прошлости из магнетоскопа Владе Милошевића”](https://myacademybucket.s3.eu-central-1.amazonaws.com/files/4y1a6694.jpg)
Вечерас, од 19 часова Музеју Републике Српске, програм ,,Дана Владе С. Милошевића 2023" наставили смо промоцијом носача звука ,,Звукови прошлости из магнетоскопа Владе Милошевића”, коју је припремила Сања Пупац, МА и Катедра за етномузикологију Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци.
Аудио-издање „Звукови прошлости из магнетофона Владе Милошевића“ посвећено је традиционалној музичкој вокалној пракси коју је Владо Милошевић забиљежио педесетих и шездесетих година прошлог вијека и представљају непроцјењиву вриједност за наше нематеријално културно насљеђе. Прије пет година ЈУ Музеј Републике Српске Бања Лука покренуо је пројекат дигитализације магнетофонских трака с теренским снимцима које је направио Владо Милошевић. Дигитализација документарних магнетофонских трака Владе Милошевића рађена је у сарадњи с Музиколошким институтом САНУ у Београду, институције која седам деценија ради на проучавању и очувању српске музичке баштине. Комплетан процес дигитализације обавила је др Марија Думнић Вилотијевић на пројекту који је финансирало Министарство просвјете и културе Републике Српске и Министарство културе и информисања Републике Србије, а којим је руководила МА Сања Пупац. Нумерацију и каталогизацију снимака урадиле су МА Сања Пупац и Ана Лојпур. Обраду звучних снимака и мастеринг звука на снимцима урадио је стручни тим Радио-телевизије Републике Српске, који су нам помогли да ово издање угледа свјетло дана.
Радом на овом пројекту сарадници као и будући корисници су добили увид у нашу народну музичку традицију сачувану упркос разним турбулентним периодима који су претходили овој грађи.
Музички садржај овог аудио-издања чини вокална једногласна и вокална двогласна пракса те два примјера пјевања уз тепсију. Најзаступљенији су примјери старијег двогласног пјевања који су и најбројнији на цјелокупном дигитализованом материјалу. Битну улогу у одабиру пјесама имао је квалитет звука вокалних примјера с којима располажемо.
Фото: Дејан Десница