
Dr Sanja Radinović
Vanredni profesor, gostujući profesor
Prof. dr Sanja Radinović zaposlena je na Кatedri za etnomuzikologiju FMU u Beogradu od 1989. godine (u zvanju vanrednog profesora od 2017). Osnovne, magistarske i doktorske studije završila je na ovoj instituciji, pod mentorstvom prof. dr Dragoslava Devića. Doktorat je odbranila 2007. godine, a objavila 2011. pod naslovom Oblik i reč. Кnjiga je u Republici Srbiji 2012. nagrađena prestižnom nagradom „Mile Nedeljković“, kao najbolja studija iz oblasti savremene srpske folkloristike, publikovana u prethodnoj godini.
Profesionalno iskustvo
Uža naučna oblast: etnomuzikologija
Autor je dve knjige i sedamdesetak radova, uglavnom izlaganih na domaćim i međunarodnim simpozijumima, a objavljenih u zbornicima radova sa naučnih skupova i u domaćim i inostranim naučnim časopisima, kao što su Studia Musicologica Academiae Scientiarum Hungaricae – an International Journal of Musicology (Budapest), Makedonski folklor (Skoplje), New Sound (Belgrade), Musicologia (Belgrade), Zbornik Matice srpske za scenske umetnosti i muziku (Novi Sad), Glasnik Etnografskog muzeja (Beograd), Muzički talas (Beograd), i drugi. Njani radovi posvećeni su prevashodno srpskom vokalnom nasleđu, pri tom uglavnom morfološkim odlikama srpskih narodnih pesama, analitičkoj metodologiji, starom srpskom dvoglasnom pevanju i oblicima starog obrednog sloja. Bavi se takođe pitanjima ritma, istorijatom srpske etnomuzikologije, sevdalinkom, kao i duhovnom muzikom raznih tradicija.
Pod njenim mentorstvom do sada je svoje diplomske i master radove realizovalo 15 studenata. Bila je mentor za oko 200 studentskih seminarskih radova, od kojih je do sada objavljeno dvadesetak, u raznim časopisima i zbornicima sa naučnih skupova. Utemeljila je praksu transkripcije i analize srpskih vokalnih oblika, na čemu je bila angažovana dugi niz godina kroz rad na vežbama sa brojnim generacijama studenata osnovnih studija Odseka za etnomuzikologiju FMU. Кao gostujući predavač, radila je i na visokoškolskim institucijama u Prištini/Varvarinu, Кragujevcu i Istočnom Sarajevu. Vodila je nekoliko međunarodnih etnomuzikoloških istraživačkih radionica, organizovanih od strane Univerziteta umetnosti u Beogradu. Višegodišnji je učesnik brojnih naučnoistraživačkih projekata u Republici Srbiji, podržanih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS i Ministarstva kulture RS. Član je ICTMD-a od 2007. godine.
Na Akademiji umjetnosti u Banjaluci bila je angažovana kao gostujući profesor isprva ak. 2017/18. godine, a potom i 2022/23, 2023/24. i 2024/25. – na predmetima Etnomuzikologija 1-8, Muzički folklor 1 i 2, i Tradicionalna muzika svijeta 1 i 2.