Мр Немања Савић
Редовни професор
Немања Савић рођен је 1957. године у Бањој Луци. Послије завршене Средње музичке школе у Бањој Луци, завршио је Музичку академију у Београду (Теоретски одсјек), гдје је касније и магистрирао на Одсјеку дириговања.
Професионално искуство
Ужа умјетничка-научна област: Репродукција музике- Дириговање
Као музички педагог и диригент бројних хорова радио је у Новиграду, Бујама (Истра), Шибенику, Вршцу, а данас дјелује и ради као редовни професор Академије умјетности у Бањој Луци, диригент Мјешовитог хора СПД „Јединство" Бања Лука, диригент Хора свештеника Епархије бањалучке и диригент Мјешовитог хора Академије умјетности и Универзитета у Бањој Луци.
Немања Савић је био диригент бројних хорова, вокалних ансамбала и оркестара међу којима су Женски Хор „Ирма Бенчић“ из Новиграда (Истра), Клапа, Женски вокални ансамбл, Тамбурашки оркестар и Мјешовити хор КУД-а „Зора“ Бује, Дјечји хор Основне школе „Мате Балота“ Бује, Мјешовити хор РКУД-а „Коло“ Шибеник, Мушки хор „Крешимир“ Шибеник, Дјевојачки хор Средње музичке школе Шибеник, Дјевојачки хор Гимназије Вршац, Мјешовити хор и оркестар Средње музичке школе Шибеник, Мјешовити хор Гимназије Вршац, Мјешовити хор и Гудачки оркестар Средње музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука, Мјешовити хор СПД „Јединство" Бања Лука, Мјешовити хор Универзитета у Бањој Луци, Мјешовити хор Академије умјетности Бања Лука, Хор свештеника Епархије бањалучке... Са протојерејом ставрофором Ратком Радујковићем обновио је рад СПД „Јединство“ Бања Лука (Једно од најстаријих пјевачких друштава у РС и БиХ, основано 1893. године), чији је диригент од обнављања рада овог Друштва, 1992. године. Са овим хором од 1992. године концертира у земљи и иностранству, а редовно учествује и на недјељним и празничним Богослужењима у Саборном храму у Бањој Луци.
Са Мјешовитим хором СПД „Јединство“ Бања Лука Немања Савић је дириговао, учествовао на више од хиљаду литургија у Бањој Луци, Републици Српској, Србији, у иностранству (на четири континента), а остварио је и више од хиљаду наступа и концерата у земљи и иностранству.
До сада је са разним ансамблима реализовао више од 2000 концерата у земљи и иностранству. Са разним хоровима снимио је више ЛП плоча, касета, 18 компакт дискова, аудио и видео касета, ДВД-а као и бројне радио и ТВ емисије.
Као диригент Немања Савић је концертирао у многим мјестима бивше Југославије, Италије, Грчке, Словачке, Чешке, Бугарске, Румуније, Мађарске, Њемачке, Француске, Швајцарске, Аустрије, Кипра, Малте, Кине, Русије, Сједињених Америчких Држава, Аустралије, а, поред бројних других, одржао је концерте и у познатим концертним дворанама: Сава центар Београд, Коларчева задужбина Београд, Народно позориште Београд, Концертна дворана Лисински Загреб, Цанкарјев дом Љубљана, Народно позориште Сарајево, Концертна дворана Капела Петербург, Филхармонија Велики Новгород, Катедрала Нотр Дам Париз, Сиднејска опера и др.
За свој рад добио је бројна признања и освојио је више од 40 првих награда на хорским такмичењима у земљи и иностранству.
Немања Савић успјешно се бави и педагошким радом. Као музички педагог радио је у Србији, Хрватској, а данас дјелује и као редовни професор више стручних предмета (Хорско дириговање, Хор, Свирање хорских партитура, Вокална техника...) на Музичком одсјеку Академије умјетности Бања Лука.
Већи број бивших ученика, студената Немање Савића су значајни репродуктивни умјетници, а многи од њих са успјехом се баве музичком педагогијом или радом са различитим оркестрима и хоровима.
Немања Савић је водио бројне хорске атељее, семинаре за хоровође на простору бивше Југославије и учествовао у раду бројних жирија на хорским и другим такмичењима у земљи и иностранству.
За потребе хорова и др. ансамбала и солиста са којима ради, Немања Савић је написао више од 250
композиција, хармонизација, стилизација и обрада различитих садржаја и жанрова, од којих је знатан број и публикован, тонски снимљен, а његове композиције су често извођене и налазе се на репертоару више домаћих као и иностраних хорова. Композиције које су настале на основу фолклорних мотива из Крајине јако су често извођене на многим концертним подијумима као и у оквиру хорских недјеља, семинара и сл., као и композиције духовног садржаја.
Покретач је и обновитељ смотри хорова основних школа РС, Међународног хорског фестивала „Бањалучки хорски сусрети“ (Немања Савић је и ове године Умјетнички директор и учесник 17. Фестивала, који је установљен 2004. године), Такмичења музичких школа Републике Српске (Такмичење је на иницијативу Н. Савића установљено ратне 1993/94. године, а директор овог Такмичења је био 24 пута), директор Међународног пијанистичког такмичења „Бањалучки бијенале“.
Немања Савић је организатор, активни учесник бројних музичких и културних догађаја у Граду Бањој Луци, РС, БиХ, Србији и иностранству.
Реализовао је бројне промоције, округле столове, предавања, свечане академије, међу којима су Спасовданске, Светосавске академије на којима у континуитету наступа од 1992. године и чији је, више од петнаест година, аутор, музички уредник и активни учесник умјетничког дијела програма. Објавио је више књига међу којима су: Пјесме моје отаџбине, Збирка хорова савремених српских аутора, Збирка хорова Владе Милошевића, Српска хорска музика, Хорови Немање Савића, Збирка канона, три збирке Хорских вокализа, Збирка мушких хорова Н. Савића...
Немања Савић је добитник великог броја признања, захвалница, награда, златне значке Југословенских хорских свечаности, златне значке Културно просветне заједнице Србије, многих иностраних признања, награда за најбољег диригента на хорским такмичењима, Ордена Његоша који му је додијелио предсједник Републике Српске...